א גוטע וואך

א גוטע וואך

בספר המונומנטלי 'האישה בשואה' של הסופר המוכשר אוד מוצל מאש ר' יהושע אייבישץ הי"ו  מתוארת אשת חיל היהודית במלא תפארתה בקווים חדים וברורים. כוחות הנפש של אימא יהודייה ומשאביה הבלתי נלאים שהדפו את המוות ונצחו אותו השכם והערב.

כמה נאים דברי רבי חיים שמואלביץ ראש ישיבת מיר המתייפח על קבר רחל אמנו בדמעות שליש כבן המושך בסינר אמו למען תקשיב  למלאות משאלתו. וכה אמר : אמר הקב"ה 'מנעי קולך מבכי ועינך מן דמעה' ואני הבן שלך חיים אומר לך ווין יא ווין יא (כן, תבכי בלי די) ותמשיכי להתפלל על שה פזורה ישראל הניתנת למשסע בין ע' זאבים. המשיכי להתפלל אל תרפי לרגע…

כך גם בשנות השואה האיומה חיילי השטן יכלו למנוע מעם ישראל קיום מצות ותורה, אוכל מזון או לינה, אך שפתותיהם תמיד רחשו תפילה את רחישת השפתיים הלוחשות אין הם יכלו לקחת. אימתנו הצדקניות לא פסק פיהם מלהתפלל, עבורם, עבור ילדיהם, ועבור עם ישראל בכל אתר ואתר.

בספרו 'האישה-בשואה' הוא מביא לכך דוגמה חייה של תפילה לשם תפילה:

גב' בשם ברטה פרדרבר מעלה זיכרון מרטיט : היה זה אחרי שבת יום המנוחה בו העבידו אותנו הנאצים בפרך נורא ואכזר. יש לציין שאת עיקר העבודה הם היו מתזמנים לשבתות וחגים בכוונת מכוון. שאפתם הנאלחת הייתה להוציא לנו את גרגיר הטעם האחרון שעוד זכור לנו מימים נעלים אלו.

עוד שבת חורפית עברה עלינו בעבודה מחוץ למחנה בקור מקפיא קור-כלבים כפשוטו בו מכתרים אותנו כלבים שחורים חשופי שייניים שהפילו את חיתתם עלינו. שבנו אל הבלוק רטובים עד לשד עצמותינו והנה,  לנוכח עינינו הנדהמות אנו רואים אשה אחת מתיישבת ומתפללת בדביקות את התפילה של מוצ"ש  "א-לוקי אברהם, א-לוקי יצחק וא-לוקי יעקב" ומתחננת מהשם שישלח שבוע טוב ומבורך….

האישה סיימה את התפילה וראתה שכולם מביטים בה בהשתוממות רבה

היא חייכה לעברינו קלות וכך אמרה לנו:

"את א-לוקים חייבים אנו לשבח בכל מקום ובכל הזמנים. א-לוקים מקשיב לתפילתנו גם כשהיא נישאת ממעמקים. ואם אפילו לא יבוא לעזרתנו, הרי ישנם עוד יהודים בעולם, שלמענם אנו חייבים לבקש שבוע טוב…".

סגירת תפריט

עצור!

סיום שישה סדרי משנה לפניך.

בעוד

ימים, מחזור הלימוד מסתיים

דילוג לתוכן