סלוניקי מחורבן הבית ועד חורבן השואה

מן הקהילות העתיקות ביותר בכל יבשת אירופה נמנית סלוניקי , עפ"י מקורות היסטוריים מהימנים הרי שתכף לאחר חורבן בית שני  הישוב היהודי צמח שם והשריש קהילה. הנביא יואל מתאר את הולכת השבויים מארץ ישראל:  'ובני יהודה ובני ירושלים מכרתם לבני היוונים' (יואל ד' ו') – וכך גם (להבדיל) בכתבי פילון האלכסנדרוני (או בשמו היהודי: ידידיה הכהן, פילוסוף יהודי-הלניסטי שחי באלכסנדריה בימי הקיסרות הרומית.) שעוד נכתבו לפני הספירה הנוצרית אנו מוצאים-תיעוד על ריכוזים ויושבים יהודיים בכמה אזורים ביוון הקדומה שכונו אז מקדוניה וקורניט.

מן החשובות ביותר מבחינת הקף דתי ויהודי הייתה סלוניקי, אולי את ווארשא הבירה הפולנית ניתן להשוות כאחותה תאומה .שתיהן עיצבו ערים ועם בישראל כישות יהודית ורבת עוצמה בתוך ים הגולה הנוכרי.

סלוניקי בשל רוב היהודי שהתגורר בה מכונה גם בשמה הנודע סאבאטופוליס (עיר השבת) הודות לכך שהנמל הגדול שהיה עמוס לעייפה במשך השבוע הרי שבשתות ומעודי ישראל הוא היה חתום וסגור, אין יוצא ואין בא.

סופה המר והנמר שגדע את פתיל חייה הארוך והמפותל מזכיר במידה נכרת גם את גורלה של העיר ווארשא . יהודי סלוניקי כאחיהם הווארשווים הובלו דחופים וסחופים בקרונות המוות עד שערי המוות של אושוויץ ונעקדו על קידוש השם.

ביום ט' ניסן תש"א (6 באפריל 1941) – הסתער צבאו של היטלר ימ"ש במבצע בזק בכיוון יוגוסלביה ויוון.

ביום כ"ו ניסן תש"א (23 באפריל 1941) – הובסה ממשלת יוון ונכנעה לצבא הנאצי יומיים לאחר מכן הופסקה פעולתו של "מסגרו" – העיתון היחידי בשפה הספרדית מספר גדול של בתים ומבני ציבור נאכפו, כולל בית החולים היהודי שהקים הברון דה הירש 

ביום כ"ג ניסן (20 במאי 1941) – ערכו הנאצים לראשונה בתולדות היסטוריית הלחימה פלישה אווירת בכוחות צנחנים על אי כריתים וכך השלימו למעשה את כיבוש יוון.

ביום ח' אדר תש"ג (15 במרץ 1943) החלו המשלוחים החיים של יהודי סלוניקי בקרונות משא אל עבר מחנה ההשמדה המרכזי באושוויץ .

ביום ב' אלול (17 באוגוסט 1944) הגיעה אל מחנה ההשמדה המשלוח האחרון של יהודי סלוניקי –כ-1200 נפשות שהיו בעצם כל האוכלוסייה היהודית באי רודוס.

מ- 75.000 יהודים שהתגוררו ביוון על סף כניסת הנאצים ב1941 שרדו  אך ורק 16.000 יהודים.

"ארץ אל תכסי דמם"

סגירת תפריט

עצור!

סיום שישה סדרי משנה לפניך.

בעוד

ימים, מחזור הלימוד מסתיים

דילוג לתוכן