עת ספוד ועת רקוד

עת ספוד ועת רקוד

על ריקוד חסידי של תושבי לובלין

אודילו לוטאריו גלובוצ'ניק ( (Odilo Lotario Globocnik;‏ ימ"ש שר"י קצין אוסטרי בכיר באס בדרגת גרופנפיהרר. פושע מלחמה נאצי בולט שהיה אחראי לרציחתם של כשני מיליון בני אדם במלחמת העולם השנייה, רובם המוחלט יהודים. הימלר ימ"ש חיבב את גלובוצ'ניק, והחליט למנותו למפקד האס אס והמשטרה (SSPF) במחוז לובלין .

הוא הקים את מחנה הריכוז וההשמדה ריזיירה די סן סאבה בטריאסט, שהיה מחנה ההשמדה היחיד באיטליה, ובו נרצחו למעלה מ-5,000 בני אדם. בסוף המלחמה נסוג גלובוצ'ניק עם אנשיו לדרום אוסטריה, שם נעצר על ידי משמר בריטי ב-31 במאי 1945והתאבד על ידי נשיכת קפסולת ציאניד.

 

אודות אותו  שטן במדי נאצי סיפר לימים יו"ר היודען ראט ד"ר ווארמן בעדות אישית לסופר השואה רבי משה פרגר: היה זה בשלהי 1939 עת הגיעה הצורר הידוע גלובוצ'נק ימ"ש והכל בהכנות קדחתניות ליצירת הרזרוואט ומיד בעומדו בשערי לובלין הוא פקד עלי להזעיק את האוכלוסייה היהודית בלובלין למפקד כללי שיערך בשדה שבפאתי העיר.

בשעה שנקבעה נאסף בשדה המון יהודי מפוחד ונרעד, כאשר מסביבו נערך כתר של חיילים נאצים ניצבים ברובים שלופים ומקיפים את היהודים כטבעת חנק. והנה מופיע הצורר גלובוצ'ינק מחויך ופונה ליהודים בשאגה- כי לרגל המאורע עליהם לפצוח לפניו בשיר חסידי.

ההמון היה בהלם מה? שיר חסידי?

והנה אחד היהודים התעשת, והחל לשיר "מיר וועלין זיי איבערלעבען, אבינו שבשמים" (אנחנו נבלה אותם, אבינו שבשמים) השיר נקלט במהירות וכרוח תחיה סחפה את המון שפצח ברקוד סוער וכובש . עיניו של הצורר נפערו לרווחה הוא לא חלם שהיהודים יבצעו את המשימה המרשעת שלו בהתעלות שכזו. השירה והריקוד העצימו ככול שהתארך הזמן, גלובוצ'ניק השכיל כי תכניתו נתקלה בעוז רוח קשה לגימוד. רץ אל ההמון והכל מכה בהם בקת רובהו בצווחות אימה "די תפסיקו מיד, תפסיקו מיד"של

סגירת תפריט

עצור!

סיום שישה סדרי משנה לפניך.

בעוד

ימים, מחזור הלימוד מסתיים

דילוג לתוכן