תאיר כאור יום  חשכת לילה

תאיר כאור יום חשכת לילה

ליל הבדולח (בגרמנית: קריסטלנאכט) הוא בעצם יריית הפתיחה של מלחמת העולם השנייה בכלל ונגד יהודים בפרט.

בלילי ט"ז חשוון נערך פוגרום יזום ע"י כל תושבי הרייך השלישי המון זועם שכילה את זממו על כל מה שריח יהודי נודף ממנו. קרוב ל- 400 יהודים נרצחו הי"ד עוד באותו ליל פרעות 30 אלף יהודים נעצרו ונשלחו למחנות ריכוז כאשר בימים סמוכים מוצאים מהם להורג. מספר היהודים שנרצחו בעקבות אותו לילה ובימים שאחריו מגיע ל-  1,400 יהודים  בכל רחבי המדינה.

ממעשי השוד והביזה, הרס ואובדן, נחרבו  כמעט כל בתי הכנסיות שבגרמניה, פרופ' מאיר שוורץ מעמותת "בית אשכנז", מונה 1,406 בתי כנסת שנשרפו או נהרסו כליל. אלפי חניות בבעלות יהודית נבזזו כך גם 29 בתי כל בו מסחריים.

ובחשכת ליל לאור הלבנה נצצו רחובות גרמניה משברי הזכוכיות של בתי הכנסיות וחלונות הראווה כך שאותו ליל דמים כונה בשם המצמית 'ליל הבדולח'הנאצים ימ"ש בחרו לכנות את אותו ליל פוגרום רצחני בשם 'ליל-הבדולח' בכוונת מכוון.

מבחינה תדמיתית כך הם שידרו לעולם כי ליל הבדולח מסתכם בנזק של שבירה וניפוץ זגוגיות ולא חלילה בפגיעה בנפש  או רצח חלילה התנהגות שלא תואמת את הקדמה והנאורות הגרמנית. לכן רבים מהחוקרים סוברים שאין לכנות לילה זה בשם ליל הבדולח, בכדי שלא להעיב על אותו לילה שבעצם היה שותת דם.

באותו לילה השיגה ההנהגה הנאצית השיג חשוב מבחינה מדינית ופוליטית, הפעילות בליל הבדולח בעצם סללה את הדרך לאהדה ולגיוס כללי  של אזרחי גרמניה, שהתייצבו לאור קריאתה של הפלגה הנאצית לסגור חשבון עם יהודים. כך גם הושגה מטרה נוספת וכ-80,000 יהודים עזבו את שטח הרייך מאותו לילה ועד לפרוץ מלחמת העולם השנייה.

סגירת תפריט

הצטרפו היום לקבלת תזכורת קבועה כדי שלא תשכחו ללמוד כל יום שיעור קצר במשנה

הצטרפו לקבוצה שקטה לקבלת שתי משניות יומיות בגישה ייחודית שמספרת את המשנה בצורה מוחשית מפי הרב יונתן שטנצל בחברותא עם הרב אהרן קסטל

הרב שמואל נבון - המשנה היומית ביוטיוב 1

הירשמו כמנויים לערוץ היוטיוב הנפלא של הרב שמואל נבון לשיעורים נפלאים  עם חוויה ויזואלית מושכת

הצטרפו לקבוצה שקטה לקבלת שתי משניות יומיות בשפת היידיש בהסברה נפלאה של המג"ש הרב שבח שווארץ

הרשמו לקו הטלפון של אמר אביי לקבלת צנתוק על מבחר מגוון של שיעורים מרתקים במספר – 025097270 שלוחה 81

דילוג לתוכן