שלהבת אש התורה

לפני כחודשיים התקיימה אסיפה בהנהלת ארגון קביעותא: הנושא היה "הלכות מוקצה" שאוטוטו מתחילים ללמוד במסגרת "הלכה יומית". "אנחנו צריכים לחדש משהו, לרענן, להביא דברים שעוד לא היו", הסכימו כל הנוכחים פה אחד.  

רעיונות יפים עלו, הצעות שונות נידונו, אבל היוזמה שהכי קסמה לרבנים הנאספים, הייתה לצרף את הרב מנחם אדלר שליט"א – ראש בית המדרש 'אש התורה' – שימסור שיעורים בהלכה. לרב אדלר, הסביר אחד הנוכחים שהכיר אותו מזה כמה שנים: "יש גישה ייחודית וחדשנית".  

"הוא יודע לקחת את הסוגיות הכי עמוקות בגמרא ואת הנושאים הכי מורכבים בהלכה ולהנגיש אותם בצורה בהירה וברורה", המליצו הרבה אנשים כשביררנו אודות שיעוריו. הרב אדלר הסכים למסור שיעורים על סדר ההלכה היומית, ובחודש האחרון בסייעתא דשמיא גדולה יצא המיזם לדרך. שיעוריו הנפלאים של הרב אדלר עלו לפלטפורמות של ארגון קביעותא, לצפייה ולהאזנה, והתקבלו אצל ציבור הלומדים בחמימות רבה. 

כעבור התקופה הראשונה, זכינו לשבת עם הרב אדלר לשיחה אודות פועלו ומפעליו. ניסינו להבין מה החזון והמטרה שעומדים מאחורי האיש שמשקיע כל כך הרבה למען הפצת התורה במגוון צורות, כי במסגרת המכון שלו יוצאים לאור ספרים נפלאים, עלונים מרתקים ברבבות עותקים, ושיעורים חוויתיים שנוגעים במאות ואלפים.

איפה הכל מתחיל?

בשנות הישיבה זכיתי ברוך ה' ללמוד בישיבת נחלת דוד בפתח תקווה, אצל הגאון רבי ברוך שמעון סלומון זצ"ל, הנודע במתיקות והחן המיוחדים הנסוכים בשיעוריו, וקרבני קירבה יתירה. כמו כן זכיתי לאחר מכן ללמוד תקופה בישיבת 'יד אהרן' ולקבל תורה והשקפה מפי מורי הגאון רבי יהושע אייכנשטין שליט"א.

לאחר נישואיי למדתי בקרית ספר, אצל מורי ורבי גאב"ד 'מעלה אדומים' ר' אברהם יחיאל דויטש שליט"א, ובעידודו הרב שקדתי על ספרי הראשון על מס' חולין – "קונטרס חולין", שזכה להסכמות מיוחדות מגדולי ישראל, ביניהם ראש ישיבת 'עטרת ישראל' הגאון הגדול רבי ברוך מרדכי אזרחי שליט"א. וברוך השם הוא התקבל באהדה רבה בקרב הלומדים.

מהו בית המדרש אש התורה?

עם המעבר מלימוד בישיבה ללימוד הלכה בכולל, הרגשתי בביקוש והצורך העז של אברכי הכוללים, לספרי מראי מקומות בהירים ומקיפים על סוגיות באורח חיים ויורה דעה הנלמדים בכוללים, כפי שמצוי למכביר על סוגיות בסדרי נשים ונזיקין הנלמדים בישיבות. לדעתי החוסר הזה הוא אחד הגורמים הגדולים לכך שיש אברכים ש'מתייבשים' לאחר כמה שנות לימוד של סוגיות הלכתיות.

על כן התמסרתי במשך כמה שנים לכתוב מראי מקומות בהירים ומלאי חיים, עם קושיות מאתגרות, השלכות מעשיות מרתקות והגדרות למדניות בנושאים הכי 'יבשים', ולעשות הכל כדי 'להרטיב' את הסוגיות הקשות הנלמדות בכוללים.

לאחר תקופה הגעתי למסקנה, שלכתוב מראי מקומות טובים שייך רק ב'תורה שנקנית בחבורה', וכך זכיתי לקבץ בסיעתא דשמיא סגל תלמידי חכמים מופלגים ומוכשרים, והוקם בית המדרש 'אש התורה', ללבן איתם יחד סוגיות הלכתיות בעיון רב, ולתרגם אותם להלכות מעשיות השכיחות בזמנינו.

את פירותיו המתוקים של הכולל הוצאתי בסדרת מראי מקומות בכרכים מהודרים בשם "נהורא דשמעתתא", והתוצאה הברוכה הייתה למעלה ממה שציפיתי. אברכים מספרים שהספרים האלו 'מרימים בית מדרש', הקושיות המרתקות על כל סוגיא, ההשלכות האקטואליות, והמראי מקומות המקיפים, מכניסים ללימוד 'ברען' מיוחד, מסעירים את הלומדים בריתחא דאורייתא, ויוצקים רעננות וחיות בקרב הלומדים. אין פלא שהספרים נחטפו כלחמניות טריות, והצימאון הרב חיסל את המהדורה הראשונה והשניה, ומקווים בעזרת ה' לברך בקרוב על המהדורה השלישית.

מה הדבר שגרם לכם לפתח את בית המדרש למכון 'אש התורה'?

הצעד הבא אחרי מראי המקומות, היה להוסיף נופך של צבע ונגישות. הרגשתי שיש משהו שחסר בעולם התורה, בדור כמו שלנו שהכל בחוץ צבעוני ומזמין, כל דבר נגיש ומקפיץ, עלינו להנגיש באותו האופן והרמה גם את לימוד התורה הקדושה. אמנם יש ברוך ה' ארגונים שמנגישים את התורה והיהדות בצורה מושכת, אבל לרוב מדובר בדברים שהתוכן שלהם פשוט, המיועד למתחילים ולקירוב רחוקים. 

הרעיון שלי היה: להנגיש בצורה צבעונית ומושכת, דווקא את הסוגיות העמוקות והמורכבות, ברמה העיונית הכי גבוהה כיאה לבני תורה. לחבר סוגיות עמוקות בהלכה עם השלכות אקטואליות למעשה, ולהגישם בהמחשה ויזואלית, בצורה מרתקת ופרקטית, המושכת את הלב לאהבת התורה. וכמובן שאלתי וקיבלתי על כך את ברכתו החמה של מורי ראש הישיבה הגאון רבי יהושע אייכנשטין שליט"א.

כך התחלנו להוציא את הגיליון החודשי המרהיב 'נהורא דשמעתתא', הנוגע בסוגיות אקטואליות מרתקות ברמה העיונית הגבוהה ביותר, וכולל חידות הלכתיות מרתקות ומסעירות הנוגעות לחיי היום יום, והכל משולב בהמחשות צבעוניות על דפי כרומו מהודרים. השילוב של הרמה הגבוהה וההנגשה הבהירה הביאו לכך שהגליונות נקראים בשקיקה הן על ידי בחורים בעולם הישיבות, והן על ידי גדולי ראשי הישיבות ומורי ההוראה המפורסמים ביותר, אשר אלו ואלו שולחים אלינו את עשרות תגובותיהם וברכותיהם הנלהבות.

אציין כי בהכנת החומר המרתק לגליונות מסייע לנו רבות הגאון רבי צבי רותן שליט"א, ממורי ההוראה המובהקים בקרית ספר, וראש כולל גני איילון באחיסמך. אשר גדולי הדור סמכו עליו ידם בהוראה, ושיעוריו מלאים וגדושים בנידונים אקטואליים מרתקים ומקוריים.

מה גרם לכם להתחיל למסור שיעורים על הלכות שבת במסגרת ארגון קביעותא? 

אחר ארגון קביעותא וסדר המשנה וההלכה היומית, אני עוקב כבר מילדות. הייתי מתפעל ואני עדיין, איך הם  זוכים להרבות תורה כבר כל כך הרבה שנים. בזכותם יש לאנשים שיג ושיח בחלקי התורה השונים, כמו גם אפשרות לנצל דקות אבודים שמצטרפים בעקביות של יום אחר יום לכדי מסכתות משניות ומקצועות הלכה שלמים.  

כשזכיתי לפני תקופה להיות בקשר קרוב עם אחד מראשי הארגון, עלה הרעיון לבצע שיתוף פעולה, באופן שיוסיף נופך ויחייה את לימוד ההלכה היומית. וכעת לקראת תחילת הלכות מוקצה, החל הדבר לצאת לפועל בחסדי שמיים, ובעזרת ה' נשתדל ככל הניתן, להגיש את ההלכות בצורה בהירה וקולעת, ולתרגם אותן להשלכות מעשיות בימינו, כדי שיוכל הלומד לצאת עם נקודות מעשיות לחייו, בבחינת גדול תלמוד המביא לידי מעשה. כך שאני שמח ומודה לה' על חלקי בהפצת התורה על ידי ארגון קביעותא. 

למאמרים האחרונים

.

ישועה - בלי מאמץ?

.

סוד עוצמת ימי החנוכה

.

איך מגיעים לכזה גובה

האזנה לשיעורי הרב אברהם יעקב בוים

0723323020 >> 1 >> 1 >> 4

אנחנו שולחים למייל (בתזמון שאתם בוחרים)
תוכן תורני מרתק וייחודי!

מיד לאחר ההרשמה תקבלו מייל עם פירוט אפשרויות התזמון לבחירה

דילוג לתוכן